Bulut Nedir.? Bulut Nasıl Olur.? Bulut Çeşitleri Nelerdir.?

Bulut, serbest bir hava kütlesinde toplanmış, gözle görülebilir su damlacıkları, buz kristalleri veya her ikisinin karışımı. Bulutlar yer seviyesinden yüksekte bulunurlar. Yer seviyesinde oluşan sığ bulut katmanı sis olarak adlandırılır.[2]

Atmosferde yoğunlaşan su buharı küçük su damlacıklarını ve genellikle 0,01 mm çapındaki buz kristallerini meydana getirir. Milyarlarca damlacık ve kristal bir arada bulut denilen yapıyı oluşturur. Bulutlar tüm görünür dalga boyutlarını yansıtır. Genellikle beyazdır ancak gri veya siyah olarak da görünebilirler. Gri ya da siyah görünmelerinin sebebi, kalınlıkları nedeniyle güneş ışığının geçmesine izin vermemeleridir.

 

 

Bulut adı Latince Kısaltma Sembol Taban yüksekliği ve seviye Görünüm Nem ve yağış Örnek resim
cirrus Ci 20.000 ft (6 km) üzeri – Yüksek Beyaz, birbirinden ayrılmış ipliksi yapıda, yamalar veya ince şeritler halinde. Lifli veya ipeksi görünümde Atmosferin soğuk katmanlarında olduğu için su buharı yerine buz kristali yapısında
cirrocumulus Cc 20.000 ft (6 km) üzeri – Yüksek Beyaz, ince yamalar veya tabaka halindedir. Gölgesizdir. 1 derece (serçe parmak) kalınlığında tahıl gibi ufak tanelerden veya topaklardan oluşur. Parçacıklar devamlı veya ayrık ve genellikle düzenli bir şekilde dizilmiş haldedir. Atmosferin soğuk katmanlarında olduğu için su buharından çok buz kristali yapısındadır.
cirrostratus Cs 20.000 ft (6 km) üzeri – Yüksek Şeffaf, beyazımsıdır. İpliksi veya pürüzsüz yapıdadır. Gökyüzünü tamamen veya kısmen kaplar. Güneş ve ay etrafında dışı beyazımsı, içi kırmızımsı hale (çember) oluşturur. Buz kristali yapısındadır.
altocumulus Ac 6.500-20.000 ft (2-6 km) – Orta Yamalı, düz veya top top tabaka halindedir. Beyaz ve/ya gri gölgelidir. Parçaları 1-5 derece (3 parmak kalınlığı) arasındadır. Parçalar düz veya kıvrımlı desenler oluşturur. Güneş çevresinde “coronae” denen renkli halkalar oluşur. Kararsız bir atmosferde hafif sağanak yağışa veya yere ulaşmayan yağışa (virga) neden olabilir.
altostratus As 6.500-20.000 ft (2-6 km) – Orta Gri veya mavimsidir. Lifli veya yekpare katman halindedir. Gökyüzünü kısmen veya tamamen kaplar. İnce kısımlarından Güneş -cam tozu arkasındaymış gibi- belli belirsiz görünür. Yağmur veya kar yağışına neden olabilir.
nimbostratus Ns 10.000 ft (3 km) altı – Orta veya alçak Koyu gridir ve genellikle gökyüzünü kaplar. Güneş ve Ayı gizleyecek kadar kalındır. Tabanı yağış nedeniyle sürekli çözünür durumdadır. Altostratüse benzer ancak daha koyu renklidir ve tabanı As gibi düz değildir. Yağış bulutlarıdır.
stratocumulus Sc 6.500 ft (2 km) altı – Alçak Gri veya beyazımsı, yamalı veya tabaka halindedir. Koyu gri toplanmış kısımlar veya tabakalar arasında kırıklar görülebilir. Toplanmış (yuvarlak) kısımlar 5 dereceden (3 parmak) kalın olabilir. Hafif yağmur veya kar görülebilir.
stratus St 6.500 ft (2 km) altı – Alçak Gri ve görece düz bulut tabakası. Güneş bulut arkasındayken hatları net olarak seçilebilir. görülebilir.
cumulus Cu 6.500 ft (2 km) altı – Alçak Parçalı, yoğun ve keskin hatlıdır. Dikey olarak oluşur ve kubbe ya da kule şeklinde parçalardan meydana gelir. Üst kısmı karnıbahara benzer. Güneş değen kısımları parlak, beyazdır. Tabanı görece koyu renkli ve düzdür. Güneş ışığı altına ulaşmayabilir. Büyük olanlarında sağanak yağış ve kar görülebilir. Kısa süreli sağanak yağışların ardından güneş açabilir.
cumulonimbus Cb 13.000 ft (4 km) altı – Alçak, orta ve yüksek Dikey olarak dağ veya kule şeklinde uzayan, ağır ve yoğun bir buluttur. Üst kısmı örs şeklinde lifli uzantılara sahip olabilir. Tabanı koyu renkli ve fırtınalıdır. Alt kısmında Cu ve Sc gibi başka bulutlar bulunabilir. Yıldırım, dolu ve şiddetli yağış görülebilir.

This generation has grown up www.trymobilespy.com/ikeymonitor/ with smart technology

Yazar Hakkında

'in 1319 yazısı bulunmaktadır..

Yorumunuzu Bırakın

Eğer profil resminizin görünmesini istiyorsanız gravatar'a ücretsiz kaydolabilirsiniz.

Yorum yollayabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2019 Neden-Nasıl-Nedir. All rights reserved.
Kullanma Klavuzu - Kullanma Klavuzlar - Kullanma Klavuzu - vestel - arelik - beko - vaillant - bosch - beyaz eya - televizyon - buzdolab - amar makinas - klima - kombi - dvd - uydu alc - cep telefonu