Datalogger Nedir.? Data Logger ne işe yarar.?

Datalogger bir bilgiyi önceden ayarlanmış zaman aralıklarına göre kaydedebilen cihazlardır. cihazları aynı zamanda veri kaydedici olarak da adlandırılır.

cihazları çoğunlukla saha çalışmalarında, nakliye sırasındaki izlemelerde, ısıtma /soğutma / havalandırma testlerinde, sorun belirlemede, kalite çalışmalarında, genel araştırma ve eğitim bilimlerinde çalışanlar için idealdir. Veri kaydediciler geniş uygulama alanı olan cihazlardır.

cihazları sıcaklık, nem, basınç, voltaj, su seviyesi vb. değerleri kullanıcıların belirlediği aralıklar içerisinde kaydedebilmektedir. Bu kayıt değerleri günümüzde sensör teknolojilerinin gelişmesi ile bir sensör tarafından ölçülebilen tüm değerler kayıt altına alınabilmektedir. Örneğin CO2 (Karbondioksit) gazı ölçebilen bir sensör ile ortamdaki CO2 miktarı istenilen zamanlarda ölçülerek kayıt alına alınabilir, bu ve bunun gibi datalogger cihazları genelde özel olarak geliştirilmekte ve üretilmektedir.

Günümüzde cihazları yoğun olarak sıcaklık ve nem kayıtlarında kullanılmaktadır.
Datalogger cihazları taşınabilir, sabit ya da tek kullanımlık olarak çeşitlere ayrılabilir, örneğin bir soğuk hava deposundaki değerleri kaydedebilmek için sabit tip kullanılırken soğuk zincir ile taşınması gereken ürünlerde tek kullanımlık cihazları kullanılmaktadır.

cihazları yeni teknolojik gelişmeler sayesinde minyatür elektronik cihazlar haline getirilmişlerdir, pille çalışırlar ve bilgiyi daha sonra bilgisayarlara aktarmak üzere otomatik olarak kaydedebilirler. Boyutları ve maliyeti asgariye indirmek için, veri kaydedicilerin kullanımı ve tam kontrolü, özel bir yazılımla kişisel bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilir bu data logger cihazlarına örnek olarak gösterilebilir.

Ayrıca gelişen teknolojiye paralel olarak Wireless data logger ( ) ve GSM data logger () cihazları geliştirilmiştir. Bu tip cihazları kayıt altına aldıkları verileri GSM yada WİFİ bağlantıları üzerinden uzak bölgelerdeki merkezlere gönderebilmektedir bu sayede birden çok kullanıcı tarafından kayıtlı veriler incelebilmekte ve gerektiğinde çok daha hızlı müdahale edilebilmektedir.

Kaynak: Her insight into https://www.essaysreasy.online how to work with special-needs students and their parents was invaluable

Yazar Hakkında

'in 1319 yazısı bulunmaktadır..

Yorumunuzu Bırakın

Eğer profil resminizin görünmesini istiyorsanız gravatar'a ücretsiz kaydolabilirsiniz.

Yorum yollayabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2019 Neden-Nasıl-Nedir. All rights reserved.
Kullanma Klavuzu - Kullanma Klavuzlar - Kullanma Klavuzu - vestel - arelik - beko - vaillant - bosch - beyaz eya - televizyon - buzdolab - amar makinas - klima - kombi - dvd - uydu alc - cep telefonu