Elektronik Oylama Nedir.? Nasıl yapılır.?

Elektronik oylama sisteminde, yurttaşların oy vermek için gittikleri seçim merkezlerine bilgisayar temelli oylama istasyonları kuruluyor. Kişiler, oylarını dijital olarak işaretliyor.

Elektronik oy sistemi çeşitleri, seçim yönetiminin verimliliğini artırmak, sayımı hızlandırmak ve elektronik olmayan sistemlerden kaynaklanan hataları/hileleri önlemek gibi amaçlar taşıyor.

Brezilya, Hindistan, İngiltere, Venzüela ve Estonya’da genel seçimler elektronik ortamda yapılıyor.

Hatta Estonya’da seçmenler oylarını akıllı kartla dünyanın her yerinden internet üzerinden kullanabiliyor.

Hollanda’da 2004’ten beri yerel seçimlerde e-seçim var.

ABD’nin bazı eyaletleri de seçimleri elektronik oylama sistemiyle gerçekleştiriyor.

Onlarca ülke ise, mesela Japonya, Kore, Litvanya, İtalya, Bulgaristan, Avustralya… e-seçime geçmek için yatırım ve çalışma yapıyor.

Seçmen sayısı 135 milyonu bulan Brezilya’da 2000’den beri tüm seçimler elektronik aygıtlarla yapılıyor. Brezilya, bu yöntemi dünyada kullanan ilk ülke.

E-SORUNLAR VE E-ÇÖZÜMLER

E-seçimin, “çuvala sarılıp uyu” tarzı seçim kadar olmasa da, bazı güvenlik problemleri var. Bu güvenlik sorunları için iki önemli çözüm geliştirilmiş.

Chaum yönteminde, seçim merkezine gidip oyunuzu dijital ortamda veriyorsunuz.  Karşılığında size özel bir şifre alıyorsunuz. Eve döndüğünüzde internete girip seçim sayfasına şifrenizi girerek oyunuzu doğrulatabiliyorsunuz.

Mercuri yönteminde
ise elektronik oy verme makinalarına bir ekleme yapılarak dijital olarak kullanılan oyun fiziksel bir delille (kağıt oy pusulası) onaylanmasına imkan tanıyor. Elektronik oy cihazları oyları kendi içlerinde tuttuklarından, oylarla oynama yapılıp yapılmadığının belirlenmesi zor olabilir. Ancak bu sistemde oylar, hem fiziksel hem de elektronik olarak tutulduğundan, seçimde hile yapılması zorlaştırılıyor. Bu sistemle yapılan oylamalar elektronik sistemin hız verimliliğini ve fiziksel bir delilin güvenini aynı anda sağlıyor.

Sistem şu şekilde işliyor: Seçmen oyunu elektronik ortamda seçtikten sonra cam veya şeffaf plastik bir bölmede bir kağıt, seçilen oyu açık bir şekilde belirtir. Daha sonra seçmen bir düğmeye basarak veya bir kolu çekerek kullandığı oyu onaylar. Seçim sürecinin hiçbir esnasında seçmenin kağıt üzerine basılmış oyu, oy verme alanından çıkarma imkanı yoktur.

YA OKUMA YAZMA BİLMEYENLER?

Çoğu dijital sistemde, oy vermek için dokunmatik ekran kullanılıyor. Görme engelli ve okuma yazma bilmeyen seçmenlerin özgürce oy kullanabilmeleri için kulaklıklı sistem de mevcut. Dijital oy makinaları seçmenleri birden fazla aday seçtiğinde veya yanlış bir şey yaptıklarında sesle uyarıyor.

  Selbst ihre neuesten Blog bachelor- und masterarbeiten fielen durch katastrophale rechtschreibfehler auf

Yazar Hakkında

'in 1319 yazısı bulunmaktadır..

Yorumunuzu Bırakın

Eğer profil resminizin görünmesini istiyorsanız gravatar'a ücretsiz kaydolabilirsiniz.

Yorum yollayabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2019 Neden-Nasıl-Nedir. All rights reserved.
Kullanma Klavuzu - Kullanma Klavuzlar - Kullanma Klavuzu - vestel - arelik - beko - vaillant - bosch - beyaz eya - televizyon - buzdolab - amar makinas - klima - kombi - dvd - uydu alc - cep telefonu