Enflamasyon – iltihap nedir.?

Enflamasyon, inflamasyon, yangı veya iltihaplanma, canlı dokunun her türlü canlı, cansız yabancı etkene verdiği sellüler, humoral ve vasküler bir seri yanıttır. Yangı normalde patolojik bir durum olmasına karşın, yangısal reaksiyon fizyolojik olarak vücudun gösterdiği bir tepkidir. Halk arasında iltihap tabiri yangı için kullanılmasına rağmen sık sık apseler için de iltihap denmesinden dolayı yangı terimini kullanmak daha yerinde olacaktır.

Yangı tipik beş belirtisi vardır. Bunlar:

Kızarıklık (Rubor). Yangılı alanda damar geçirgenliği ve damar genişliği arttığı için bölge hiperemiktir.

Isı artışı (Calor). Damar genişlemesi (vazodilatasyon) sebebiyle bölgeye daha fazla kan akımı olur.

Şişkinlik (Tumor). Damar geçirgenliği (permeabilite) artması sonucu bölgeye kan plazması sızar(ödem).

Ağrı (Dolor). Bölgedeki sinirler sürekli ağrı uyarımına neden olur.

Kapsanan organlarda disfonksiyon yani işlev bozukluğu (Functio laesa). Doğal olarak yangılı organ işlevlerini yerine tam olarak getiremez.

Bu beş nitelikten ilk dördü antik zamanlardan beri bilinmektedir ve Celsus’a atfedilir; functio laesa ise yangı tanımına 1858’de Rudolf Virchow tarafından eklenmiştir.

Yangının Temel Semptomları Latince Türkçe

Rubor Kızarıklık

Tumor Şişlik

Calor Sıcaklık

Dolor Ağrı

Functio laesa Fonksiyon kaybı

Yangı vücudun savunma sisteminin bir sonucu olarak gelişir ve organizmayı korumaya yöneliktir. Fakat yangı oluşması her zaman istenmez. Örneğin beyinde veya kalpte oluşabilecek bir yangı hayatı tehdit edebilir. Bu sebeple yangıyı önleyici ilaçlar kullanılabilir (Antiinflamatuar droglar). Yangının çok çeşitli sebepleri vardır. Bunlar infeksiyöz etkenler, mikroorganizmalar oldukları gibi parazitler veya cansız cisimler (kıymık, silika vb) de olabilirler. Travmalar, kontüzyonlar (ezilmeler), kesikler de yangı ile sonuçlanır. Yangıya ilişkin bir önemli özellik, yangının daima interstisiyum’da gerçekleşmesidir. Parankimatöz yangı olmaz, ancak yangının etkileri parankim dokuda görülebilir.

Bunların dışında yangılar akut (birkaç günden bir haftaya kadar gelişen) olabildikleri gibi kronik (uzun süreli) de olabilirler.

Yangının organizmada üç temel amacı vardır. Bunlar, hastalık etkenini yok etmek, etkenleri yok edemiyorsa vücuttan ayrı tutmak (demarkasyon) ve hasarlı dokuları ortadan kaldırmaktır.Örneğin nekrotik dokularda, nekrozun yayılmasını ve bu ölü dokuların intoksik etkisini engellemek amacıya nekrotik saha yangısal bir kuşakla, yani demarkasyon bölgesi ile sınırlandırılmaya çalışılır.

ile. The www.essaydragon.com index touches on both preschool and kindergarten trends, with a specific emphasis on low-income families

Yazar Hakkında

'in 1319 yazısı bulunmaktadır..

Yorumunuzu Bırakın

Eğer profil resminizin görünmesini istiyorsanız gravatar'a ücretsiz kaydolabilirsiniz.

Yorum yollayabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2019 Neden-Nasıl-Nedir. All rights reserved.
Kullanma Klavuzu - Kullanma Klavuzlar - Kullanma Klavuzu - vestel - arelik - beko - vaillant - bosch - beyaz eya - televizyon - buzdolab - amar makinas - klima - kombi - dvd - uydu alc - cep telefonu