Kasko Nedir.?

Zorunlu araç sigortası, -trafik sigortası- dışında isteğe bağlı olarak arabanızı sigortalabilirsiniz. Bu sigortaya genel olarak kasko adı verilmektedir. Aracınızın hasar görmesi durumunda kazada haklı iseniz sizi zarara uğratan aracın sigortası sizin arabanızın masraflarını karşılıyor. Ancak haksız olduğunuz durumlarda cebinizden para çıkmasını istemiyorsanız aracınızı kasko yaptırmanızda fayda vardır.


Kasko sigortasının başlıca üç teminatı vardır:

 1. Çarpma-çarpılma
 2. Yanma
 3. Çalınma

Kasko sigortası genel şartları izin verdiğinden, bu teminatlardan biri, ikisi veya hepsi için poliçe düzenlenebilir. Geçmişte bu üç teminat arasından bir ya da ikisini seçerek yapılan poliçeler daha yaygındı. Üç teminatı birden veren poliçelere tam kasko veya halk arasında full kasko deniyordu.

Kasko sigortası genel şartlarına göre, çarpma-çarpılma teminatına “üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler” de dahildir. Bu teminatın ne olduğu cümleden açıkça anlaşılmasa da, uygulamada, otomobillerin boyalarının anahtarla çizilmesi şeklinde gerçekleşen vandallık hasarlarına karşı koruma verilmektedir.

Zamanla artan rekabet koşulları altında üç teminatın birlikte verilmesi yaygınlaştığı ve neredeyse standart hâl aldığı gibi, Kasko poliçeleri daha başka teminatlarla da zenginleştirildi. Örneğin deprem, sel basması gibi felaket hasarları 17 Ağustos 1999 depremi sonrasında pek çok sigorta şirketi tarafından standart Kasko teminatlarına eklendi.

Yine 1990’lardan itibaren pek çok şirket tarafından yol yardımı veya asistans gibi adlarla anılan hizmetler, Kasko poliçeleriyle birlikte sağlanmaya başlandı. Sigortalılar, motor arızası gibi Kasko teminatlarına girmeyen nedenlerle bile olsa, araçlarının yol kenarında haretsiz kalması halinde bir çağrı merkezini arayarak bulundukları yere çekici getirilmesi, aracın en yakın tamirciye çekilmesi, taksi çağırılması, ambülans gönderilmesi gibi zengin hizmet paketlerinden yararlanma imkânına kavuştular.

Öte yandan, ayrı poliçeler halinde satılan ve bir kaza sonucu araçta bulunan kişilere gelen zararları teminat altına alan Koltuk Ferdi Kaza poliçesi ile bir kaza sonucunda araç sürücüsünün üçüncü şahıslara verdiği zararları teminat altına alan İhtiyari Mali Mesuliyet, kazalardan doğan hukuksal anlaşmazlıklarda devreye giren Hukuksal Koruma poliçeleri de Kasko poliçeleri ile birlikte Birleşik Kasko Sigortası gibi isimlerle paket halinde satılmaya başlandı.

Tüm bu teminatlar standart olarak tek poliçede sunulabileceği gibi, bazı şirketlerce ayrı verildiği veya seçime bağlı verildiği için sigorta ettirenlerin poliçelerindeki teminatları dikkatle okumaları veya bu konuda acentelerinden yardım istemeleri önemlidir.

Öte yandan, yurtdışı teminatı genellikle sigorta kapsamı dışında tutulur ve ihtiyaç halinde poliçeye eklenmesi gerekir.

Ayrıca araçta orijinalinin dışında sonradan eklenmiş hertürlü ilave aksesuarın teminata dahil edilebilmesi için poliçede ayrıca belirtilmiş olması gereklidir. The new voucher program could help schools if they have extra seats and can add capacity go to the company without adding a teacher, mr

Yazar Hakkında

'in 1319 yazısı bulunmaktadır..

“Kasko Nedir.?” İçin Yorum Yok

 • ALTIN 21 Aralık, 2008, 19:40 tarihinde dediki...

  Faydalı olmuş ama mesela en fazla kaç yaşındaki araçlara kasko yapılır sorusunun yanıtını bulamadım. Saygılarımla.

 • ALTIN 21 Aralık, 2008, 19:43 tarihinde dediki...

  Sanırım en çok 13 yaşındaki araçlara yapılıyormuş, ama ben 10 diye duymuştum. Tekrar tşk ederim.

 • Parite 23 Aralık, 2008, 17:20 tarihinde dediki...

  Arkadaşlar 13 yaşındaki Honda Civic’e de kasko yapıldığını, bunun bazı firmaların inisiyatif kullanması ile mümkün kılabildiklerini öğrendim. Sizlerle paylaşıyorum.
  (Kaza durumunda para tutarından -işçilik değil sadece parça tutarı- %10 kesinti yapılıyormuş eski arabalarda)

Copyright © 2019 Neden-Nasıl-Nedir. All rights reserved.
Kullanma Klavuzu - Kullanma Klavuzlar - Kullanma Klavuzu - vestel - arelik - beko - vaillant - bosch - beyaz eya - televizyon - buzdolab - amar makinas - klima - kombi - dvd - uydu alc - cep telefonu