Numara taşınabilirliği

Numara Taşınabilirliği, abonelerin numaralarını başındaki kodu ile birlikte, fiyat avantajları ve sunulan servisleri göz önünde bulundurarak tercih ettikleri mobil telefon operatörüne (Örneğin, GSM taşıyabilmeleri anlamına gelir. Bu uygulama sayesinde, abone bir anlamda numarasının gerçek sahibi olur. Taşınabilirlik, Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece mobil operatörlerle sınırlı olmayıp, normal telefon hatlarını da kapsamaktadır. Yani sözgelimi, evdeki telefonun numarası, olduğu gibi (Alan koduyla birlikte toplam 10 rakam olarak) gereğinde bir mobil telefon operatörüne taşınabilir ve taşımadan sonra bu numara artık bir cep telefonu numarası haline gelir.

Uluslararası Telekomünikasyon Kullanıcı Grubu’nun “telekomünikasyon pazarında rekabetin tesisi için başlıca ön koşul” olarak tanımladığı Numara Taşınabilirliği Avrupa Birliği’nin Evrensel Hizmet direktifine göre de tüm operatörlerin yerine getirmekle yükümlü olduğu bir uygulamadır.

2007 yılı sonu itibariyle Avrupa ülkelerinde yaklaşık 44 milyon abone Numara Taşınabilirliğinden faydalanarak daha cazip hizmet ve / veya fiyat sunan operatöre kendi numarasını kullanarak geçiş hakkını kullanmıştır. Başarılı ülkelere bakıldığında bu başarıları;

 • Taşıma sürecinin kısa olması
 • Sürecin müşteri için ne kadar kolay olması
 • Numara Taşınabilirliği ücretlerinin düşük olması şeklinde sıralayabiliriz.

Aynı şekilde başarısız ülkelere bakıldığında ise bu başarısızlıklar;

 • Taşıma sürecinin uzun olması
 • Sürecin müşteri için ne kadar zor olması
 • Numara Taşınabilirliği ücretlerinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin istisnasız tümünde uygulanan Numara Taşınabilirliği ile ilgili yönetmelik Türkiye’de ise 2007 yılının ilk çeyreğinde yayınlanmıştır. Numara Taşınabilirliğinin en kısa zamanda uygulamaya geçmesi için Merkezi Referans Veritabanının kurulumu için Avea  Vodafone ile birlikte tüm masrafları üstlenerek gerekli çalışmaları Nisan 2008’de tamamlamış ve Telekomünikasyon Kurumu’na hibe etmiştir.

Sistem nasıl işleyecek?

Numara Taşınabilirliğinin uygulanabilmesi, teknik olarak Merkezi Referans Veritabanı sisteminin kurulmasına ve işletilmesine bağlıdır. Merkezi Referans Veritabanı, numaraların taşınması esnasında işletmeciler arasında bilgi alışverişinde kullanılacak ortak bir veritabanıdır. Türkiye’de Merkezi Referans Veritabanı, Telcordia/Gantek isimli firmaya kurdurulmuştur.

Numara Taşınabilirliği sayesinde; aboneler kullandıkları numaranın gerçek sahibi haline gelerek numarasının değişme endişesi olmadan dilediği operatörden hizmet alabilecekler. Mevcut tarifelerine diğer operatördeki hatlarını da numaralarını değiştirmeksizin ekleyebilecek ve birden fazla numarası olan kurumsal hatlar, başvuru yapıldığında tüm numaraları birden aynı anda taşıyabilecekler.

Numara Taşınabilirliğinin Aşamaları

Bireysel Aboneler

 1. Abone, kimliğiyle birlikte Operatör Yetkili Satıcısı’na gelir.
 2. Operatör Yetkili Satıcısı’nda, Numara Taşıma Başvuru Formu ve Abonelik Sözleşmesi’ni dolduran aboneye, numarasını değiştirmeden kullanacağı SIM kartı verilir.
 3. Abonenin numarasını taşıma talebi diğer operatöre iletilir.
 4. Diğer operatörün, kimlik bilgilerini kontrol edip taşınma onayını vermesinin ardından, aboneye numarasını taşıdığı operatörden hizmet almaya başlayacağı zaman SMS ile bildirilir.
 5. Belirtilen tarih ve saatte abone yeni SIM kartını cep telefonuna takarak hizmet almaya başlar.

Kurumsal Aboneler

 1. Numaralarını taşımaya karar veren kurum; Operatör’ün Müşteri Hizmetleri’ni, Kurumsal Kanal bayisini ya da Kurumsal Satış Yöneticisi’ni arayarak, şirket numaralarını taşımak istediğini belirtir.
 2. Kurumsal Kanal bayisi veya Kurumsal Satış Yöneticisi, kurum yetkilileri ile randevulaşarak, bu kişiler tarafından doldurulan talep formunu ve abonelik evraklarını teslim alır.
 3. Şirket numaralarının taşınma talebi diğer operatöre iletilir.
 4. Diğer operatörün, şirket bilgilerini kontrol edip geçiş onayını vermesinin ardından, şirkete numarasını taşıdığı operatörden hizmet almaya başlayacağı zaman bildirilir.
 5. Şirket elemanları, belirtilen tarih ve saatte yeni SIM kartlarını cep telefonlarına takarak hizmet almaya başlar.

Data recognition, a privately held company with about $100 million a year in revenues, not all of it from k-12 testing, also has seen its primary growth in the past https://www.overnightessay.co.uk/ write essay few years, said susan s

Yazar Hakkında

'in 1319 yazısı bulunmaktadır..

“Numara taşınabilirliği” İçin Yorum Yok

 • admin 29 Ekim, 2008, 16:11 tarihinde dediki...

  Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, 9 Kasımda uygulamaya konulacak GSM operatörleri arasında numara taşıma işleminin 6 gün süreceğini, abonelerin bu süre içinde cep telefonu hatlarını kullanmaya devam edebileceklerini söyledi.

  Acarer, “numara taşınabilirliği” uygulamasının 9 Kasımda başlayacağını hatırlattı. Uygulama ile abonelerin telefon numaralarında hiçbir değişiklik olmadan bir operatörden diğerine geçebileceğini anlatan Acarer, cep telefonu numarasını taşımak isteyen abonelerin geçmek istedikleri yani “alıcı” operatöre müracaat etmeleri gerektiğini dile getirdi.

  Acarer, şöyle konuştu: “GSM operatörleri kimlik doğrulama işlemlerini yüzde 99 oranında tamamladı. Numara taşımak isteyen abonelerin kimlik bilgilerinin doğrulanması gerekiyor. Numaranın sahibi konusunda bir doğrulama olmazsa kötü niyetli kişiler başkasının numarasını taşıyabilir. Numara taşıma işlemini bizzat numara sahibi yapabilecek. Başkasının adına kayıtlı olan bir numarayı bir başkası kullanıyor olsa bile taşıma işlemi yaptıramayacak.”

  Abonelerin başvuru yapmasının ardından alıcı operatörün başvuruyu 2 gün içinde inceleyeceğini ve ardından merkezi sistemde 2 gün sürecek bir inceleme yapılacağını belirten Acarer, verici operatörün incelemesinin de iki gün süreceğini söyledi.

  Acarer, numara taşıma sürecine ilişkin şu bilgileri verdi:

  “Numara taşıma işlemi 6 gün içinde tamamlanacak. Bu 6 gün boyunca abonelerin telefonu kapalı olmayacak. Müracaat yapılırken doldurulacak formda numaranın günün hangi saatinde aktarılmasının istendiği sorulacak. Burada 3 seçenek olacak: 00.00-08.00, 08.00-16.00 ya da 16.00-24.00 saatleri arasında numaranız taşınabilecek. Çalışanların genellikle 00.00-08.00 saat dilimini tercih edeceklerini düşünüyorum. Aboneler aktarım olayı gerçekleşene kadar telefonlarını kullanmaya devam edebilecekler. Aktarma işlemi gerçekleşirken, bir operatör keserken diğeri alacak. Bunun için iki operatöre de en fazla 15’er dakika süre veriliyor. Bana göre işlem 15 dakikada biter.”

  “OPERATÖR DEĞİŞTİ UYARISI”

  Cep telefonu numaralarının alan kodları değişmeden başka operatöre aktarılmasının tüketicileri mağdur edebileceğini dile getiren Acarer, “Daha önce sizinle aynı operatörü kullanan ancak başka bir operatöre geçen arkadaşınızı aradığınızda bundan haberinizin olması gerek. Aksi halde aynı operatörden bir numara ile konuştuğunuzu sanabilirsiniz. Bu nedenle, bir abone A operatöründen B operatörüne geçtiğinde, arayanlar bir uyarı tonu ile bilgilendirilecek. Bu ton numaranın başka bir operatöre geçtiğinin bir ifadesi olacak” dedi.

  Numara taşınabilirliği uygulamasının dünyada örnekleri olduğunu anlatan Acarer, sesli ikazın cazip göründüğünü ancak bunun aboneleri bir süre sonra rahatsız edebileceğini belirtti.

  Acarer, “Kurul kararına göre genel uygulama ikaz tonu şeklinde olacak, ancak ’sıkıntı çıkarsa, sesli ikaz yapılabilir’ diyerek operatörlerin hazırlık yapmasını istedik. Aradan bir süre geçsin. sıkıntılar olursa sesli ikazı devreye sokarız” şeklinde konuştu.

  “MUHTEMELEN ÜCRET ALMAYACAKLAR”

  Numara taşınabilirliği konusunda, yönetmelikte “caydırıcı olmayacak ve bu geçiş işlemini engellemeyecek şekilde bir miktar para alınabilir” ifadesi bulunduğunu dile getiren Acarer, şunları kaydetti:

  “Numara taşımadan ücret almak operatörlere kalmış. Operatörlerden bazılarının ücret almayacağı şeklinde beyanları var ama yazılı değil. Muhtemelen geçişi cazip kılmak için almayacaklardır. ’Ben alacağım’ diyen operatör de çıkabilir. Oradaki rakamın hiçbir zaman 50-100 YTL olmaması, çok daha düşük olması gerekecektir.

  Acarer, operatörlerin numara taşınabilirliğine ilişkin test çalışmalarının da sürdüğünü belirterek, “Bunların birçoğu başarılı şekilde tamamlandı. Önümüzde 2 aya yakın bir süre var ve testler devam ediyor. Bir takım düzeltmeler tabi çıkıyor ama firmalar sürekli çalışıyor. Ama bana göre süre yeterli, bir sorun çıkacağını zannetmiyorum” dedi.

  “ALICI OPERATÖR KABUL ETMEYEBİLİR”

  Numara taşıma konusunda bir sınırlama olmadığını anlatan Acarer, operatöre geriye dönüş olanağı olduğunu söyledi. Acarer, “Alıcı operatör sizi kabul etmeyebilir. A operatöründen B’ye geçmek isteyebilirsiniz. B sizi istemeyebilir. Siz sıkıntılı birisiniz, sürekli birilerine borç takıyorsunuz. A’dayken borcunuzu ödemeden B’ye geçtiniz ona da ödemeden C’ye geçtiniz. Borç takarak operatörler arasında dolaşıyorsunuz. Sonra tekrar A’ya dönmek istediniz. Bu, benim şahsi görüşüm, operatörleri bağlamaz ama ben kabul etmem. Operatör de kabul etmeyebilir, almak zorunda değil” diye konuştu.

  GSM operatörlerinin abonelerin borçları konusunda ortak çalışma yaptıklarını belirten Acarer, “Muhtemelen bir süre sonra operatörler arasında centilmenlik anlaşması yapılacak. Kötü niyetliler için ortak bir bilgi sistemi kurulabilir” dedi.

  Acarer, numara taşınabilirliğinin abone dağılımına yapacağı etki konusunda da “Numara taşınabilirliğinde yüzde 10 civarında hareket olur. Yüzde 10, eşit şekilde mi dağılır onu bilemem ama kesin bir şey var, ciddi bir rekabet olacak. Bu da vatandaşa yansıyacak. Operatörler müşteri çekebilmek için çok önemli imkanlar sunacak” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumunuzu Bırakın

Eğer profil resminizin görünmesini istiyorsanız gravatar'a ücretsiz kaydolabilirsiniz.

Yorum yollayabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2019 Neden-Nasıl-Nedir. All rights reserved.
Kullanma Klavuzu - Kullanma Klavuzlar - Kullanma Klavuzu - vestel - arelik - beko - vaillant - bosch - beyaz eya - televizyon - buzdolab - amar makinas - klima - kombi - dvd - uydu alc - cep telefonu