Radar nedir. Nasıl çalışır.?

Radar, uzaktaki hedefleri mikrodalga yansıtma metodu ile tespit eden cihazdır.. Radar, “Radio Detecting And Ranging” kelimelerinin başharfleri alınarak kullanılmaktadır.

Radarın çalışma prensibi ses dalgası yansıma prensibine çok benzer. Sesi yansıtan bir nesneye doğru bağırılması halinde (örneğin bir kayalık vadide veya mağarada) bir yankı işitilir. Eğer sesin havada yayılma hızı biliniyorsa nesnenin mesafesini ve genel yönün hesaplanabilir. Dönüş yankısı için geçecek süre, ses hızı biliniyorsa kabaca hesaplanabilir.

Radar, elektromanyetik enerji palslarını Şekil 1’de görüldüğü gibi benzeri bir tarzda kullanır. Radyo frekans enerjisi nesneye ulaşır ve tekrar nesneden yansıyarak geri döner. Enerjinin buradan küçük bir kısmı yansır ve radara geri gelir. Dönen bu bölüme aynen ses terminolojisinde olduğu gibi “yankı” adı verilir. Radar seti yankıyı yansıtan nesnenin yön ve mesafesini tespit etmek için kullanır. Radar şu kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır:

Alman mühendis Christian Hülsmeyer elektromanyetik dalgalar ile gemilerin yerini belirlemekte kullanılabilen icadını tescil ettirmek için 1904 yılında Almanya ve İngiltere’de patent başvurusunda bulundu.

30 Nisan 1904 tarihinde Kraliyet Patent Dairesi, Christian Hülsmeyer tarafından geliştirilen, „uzaktaki metal nesnelerin yerini bir gözlemciye bildiren” cihazı 165 546 Nolu belge ile tescil etti.

Patent belgesinde bir yansıma sayesinde, gelmekte olan bir gemiyi tespit eden bir buharlı geminin resmi yer almaktadır. Ren nehrinde yapılan bu denemeyle cihazın kullanılabilirliği kanıtlandı. RADAR

RADIO DETECTİON AND RANGING kelimelerinin baş harflerindenoluşur savaşın dogurdugu ihtiyaçlar ve zorlamalar sonunda bulunmuştur.
radarlar; hava ve deniz radarları olmak üzere ikiye ayrılır:

hava radarları; Askeri (stratejik) meterolojik,astronomik,hava limanlarında ve uçaklarda kullanılır.

deniz radarlar; askeri ve ticari gemilerde kullanılır.

Radarın çalışmas prensip olarak yankı olayına dayanır. bir alıcı verici dizeninden oluşan radar, bir bir cismin varlıgına tayin etme, bulundugu yön uzaklık ve yerini ölçme kuralına göre çalışır.Radarın çalışma frekansı na göre ikiye ayrılır.”x” band radarlar 9.4 Ghz frekansında çalışanlara denir.”s” bant radar 3 Ghz frekansında çalışanlara denir. Radar cihazında bir “tranmitter” bir “disiplay” ve “antenna” dan oluşur. Beslenme voltajı olarak hem AC, hemde DC olarak çalışma özelliği vardır. Mesafe olarak “long range”, “medium range”, “short range”den oluşur. palse olarakta “long palse”, “medium palse”, “short palse” den oluşur. In his buying essays online years as a spoken-word educator, mr

Yazar Hakkında

'in 1319 yazısı bulunmaktadır..

“Radar nedir. Nasıl çalışır.?” İçin 1 Yorum

  • ferda 9 Ocak, 2009, 12:02 tarihinde dediki...

    çokkkk
    ilginçççç
    devamm edinnnn

Copyright © 2019 Neden-Nasıl-Nedir. All rights reserved.
Kullanma Klavuzu - Kullanma Klavuzlar - Kullanma Klavuzu - vestel - arelik - beko - vaillant - bosch - beyaz eya - televizyon - buzdolab - amar makinas - klima - kombi - dvd - uydu alc - cep telefonu