Tarımda pH değerinin önemi nedir.?

Ülkemizde bitkisel üretimde sulama için genel olarak sondaj, kanal, çay, dere ve nehir suları kullanılmaktadır, bu sebeple suların ph değerleride bir birinden farklılıklar göstermektedir.
Türkiyede doğu karadeniz dışındaki toprakların büyük bölümü ve sulama için kullanılan sular 7.2 ile 9 ph arasında yani alkali seviyededir. Bunun en önemli sebeplerinden biri topraklarımızda bulunan kireç miktarının fazlalığıdır. Bitkilerin toprakdan alacakları gıdalar en randımanlı 6,5 ile 6,8 arasındaki pH seviyelerinde olmaktadır. pH sınırı bitki çeşitlerine göre değişiklik gösterse bile fazla asidik yada fazla bazik topraklar bitkilerin beslenmesini önemli ölçüde etkiler.
Örneğin bitki gelişiminde en önemli elementlerden olan Fosfor 6,2 ile 7,2 ph değerleri arasında en iyi emilimi sağlamaktadır bu değerlerin üzerinde veya altında bitkiler fosfor emiliminden yeterince faydalanamaz ve bitki ile vereceği mahsulu önemli derecede etkiler.

Ülkemizde toprak ph seviyeleri üreticiler tarafından ya hiç bilinmemekte yada önemsenmemektedir. Toprak içerisindeki her elementin bitkilere sağlıklı olarak geçebilmesi için toprağın belirli ph değerlerinde olması çok önemlidir. Ülkemizdeki toprakların genel olarak ph7 seviyesi üzerinde olmaları sürekli olarak ph değerinin düşürülmesini gerektirmektedir. Toprakdaki ph seviyesini düşürmeninin en uygun yolu kükürt kullanmaktır ekim yada dikimden 15-20 gün önce kükürt uygulaması yapılarak toprağın ph seviyesinin 6,5 ile 6,8 hafif derecelere getirilmesi çok faydalı olacaktır.  Ayrıca bu seviyelerin sürekli takip edilmesi gerekmektedir çünkü toprak zaman içerisinde tekrar yüksek ph değerine kendiliğinden çıkacaktır. Toprak ph seviyesini ölçmek için adı verilen cihazlar kullanılmaktadır, fazla maliyetli olmayan bu cihazlar ile toprak ph seviyesini takip etmek oldukça basit bir yöntemdir. For example, if your child has a talent for singing, you’d encourage them https://spying.ninja/iphone-spy to take singing lessons

Yazar Hakkında

'in 1319 yazısı bulunmaktadır..

Yorumunuzu Bırakın

Eğer profil resminizin görünmesini istiyorsanız gravatar'a ücretsiz kaydolabilirsiniz.

Yorum yollayabilmek için giriş yapmalısınız.

Copyright © 2019 Neden-Nasıl-Nedir. All rights reserved.
Kullanma Klavuzu - Kullanma Klavuzlar - Kullanma Klavuzu - vestel - arelik - beko - vaillant - bosch - beyaz eya - televizyon - buzdolab - amar makinas - klima - kombi - dvd - uydu alc - cep telefonu